2018 Yılı Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar?


Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?


Uzman çavuş olmak isteyen gençlerin sıkça aramalar yaptığı uzman çavuş maaşı ne kadar? sorusunun anlatımını hep birlikte göz atalım. Uzman çavuş olmak isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından yapılan 2018 Ocak ayı memur maaşlarına yapılan zam ortalamaları kişilerin ne kadar maaş alacaklarını belirledi. Yeni sisteme geçiş döneminde memur maaşlarının yüzde 4 değerlerinde artış göstermesi asker, komando, asayiş ve benzeri alanlarda görev yapan personellerin yapacakları görevlerinde en düşük uzman çavuşun maaşı 3500 TL olarak belirlenmiştir. Uzman çavuşlar görev yaptığı yerlere bekar veya evli durumlarına ve çocuk sayıları dikkate alınmasıyla çeşitli ikramiyeler almaktadırlar.

Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; doğuda görev yapan uzman çavuş batıda görev yapan uzman çavuşa göre daha fazla maaş almaktadır. Başka bir örnek Evli bir uzman çavuş bekar bir uzman çavuşa göre, komando branşında çalışan bir uzman çavuş asayişte çalışan bir uzman çavuşa göre fazla almaktadır.

Gibi örneklendirebiliriz.


Doğuda ve Batıda Görev Yapan Uzman Çavuşların Maaşı Ne Kadar?

Yukarıdaki yazımızda da belirttiğimiz gibi doğuda görev yapan uzman çavuşun evli ya da bekar olma durumuna hangi branşta görevli olduklarına bağlı olarak maaş ortalamalarında değişiklikler yaşanabilmektedir. Aynı şekilde yaşadıkları zorlu görev başarıları sonucunda da ikramiye gibi maaş eklemeleri alabilmektedirler. OHAL tazminatı olarak belirlenen maaş eklemeleri sonucunda Doğuda görev yapan uzman çavuşlar ortalama 700 ila 1500 arasında maaş fazlalıklarını alabiliyorlar. Buna bağlı olarak Doğuda Komando birliklerinde görevlerini yerine getiren uzman çavuş personellerin 5500 – 7000 TL maaş almaları mümkündür. Bu oran çalıştıkları yerdeki duruma bağlı olarak yemek parası eklentisi olması durumda farklılık gösterebilir. Yani genel bir ifade ile konumuzu toparlayacak olursak

Batıda çalışan uzman çavuş ortalama 4500 ile 5700 TL arasında

Doğuda çalışan bir uzman çavuş 5500-7000 arasında


Jandarma Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

 

Türk Silahlı Kuvvetleri kendi bünyesine almış olduğu askeri birliklerin çoğunu uzman çavuşlardan temin ettiği için gençlerin yaptıkları araştırmalarda uzman çavuş maaşları merak konusu haline gelmektedir. Öncelikle şunu belirtelim jandarma uzman çavuş personelleri kara kuvvetleri, deniz kuvvetleri olmak üzere iki farklı alanlarda da görevlerini yapabilmektedirler. Burada doğu tazminatı veya asayiş tazminatları maaşlarına ek olarak ilave edildiği için ortalama

Batıda 4500  –  5700 TL’ arasında

Doğuda 5700  –  8000 Tl ücretleri bulabilir.

Görev yapılan yere ve koşullara bağlı olarak uzman çavuş maaşları 2018 yılı istatistiklerine göre maaşları etkileyen en temel nokta komando ve özel harekat tazminatı olmaktadır.

Buda  komando da ortalama 1000 TL’yi buluyor.

Özel harekat tazminatları ortalama 1200-1500 civarında

 

Bu yazımızda gençlerin merak ettiği Uzman çavuş maaşı ne kadardır sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Burada verilen rakamlar net olarak değil ortalama yazılmıştır. Sonuçta maaşı etkileyen pek çok faktör mevcuttur.

Uzmancavusapp

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ekim 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın

2018 Yılı Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar? (4 Yorum)

  1. Ayın 15 ini düşünen değil..yarini gormeyecek gibi yaşarım diyen gelsin… dün omuz omuza oldugum 6 kardeşim bugün yok.. 8 sehitten 6sı..o koca yureklilerim yok.birakin maaşı gençler..

  2. Şuan Kars’ta ev konut ve Oyak olmayan Devrem 8400 TL ye yakın para alıyor. Evli ve çocuğuda olsa ne kadar alır siz hesap edin artık.

  3. Askerden kaçarlar bide garibim hayatta kalmak için mucadele eden uzmanlarin maasina göz koyarlar.