Bordo Bereli Nasıl Olunur? Özel Kuvvetler Komutanlığı


 

Nasıl bordo bereli olunur, kimler bordo bereli olabilir, bordo bereli olmak için gereken şartlar nelerdir, bordo bereli olmak istiyorum nasıl olurum, bordo bereli alımında yaş, kilo ve boy şartı var mı? Bordo bereli olmak için neler gerekli hepsi yazımızın devamında..

Bordo bereliler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Özel Kuvvetler Komutanlığı ekibinde görev yapmakta olan askeri bölümdür. Türk Silahlı Kuvvetlerinin gururu olan sadece ülkemizde değil tüm dünyada saygın bir yere sahip bordo bereliler gönüllülük esasına göre seçilmektedirler.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin farklı sınıf ve rütbelerindeki subay, astsubay ve uzman çavuşlardan oluşan bordo bereliler, tehditleri bertaraf etmek amacıyla her türlü arazi ve iklim koşulunda görev yapabilecek nitelikte üst düzey eğitimlerden geçmektedirler.

Bordo bereli nasıl olunur, bordo bereli eğitimi ve bordo bereli olmak için gereken boy, kilo gibi şartlar nelerdir? hepsini yazımızın devamında bulabilirsiniz..


Kimler Bordo Bereli Olabilir?

Bordo bereliler bahsettiğimiz üzere gönüllülük esasına dayalı olarak seçilmektedir. Ancak gönüllü olarak başvuruda bulunabilmeniz için öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerinde bünyesinde görevli bir subay, astsubay ya da uzman çavuş olarak görev yapıyor olmanız gerekmektedir.

Bordo Bereli Olma Şartları Nelerdir?

 1. Subay, Astsubay ve Uzman çavuş olunmalıdır.
 2. 3 yıllık zorlu bir eğitimi başarıyla geçilmelidir.
 3. Gönüllü olarak başvuruda bulunulmalıdır.
 4. Yurt içinde 72 haftalık eğitim programını tamamlamaları gerekmektedir.
 5. Yurt içi eğitiminin tamamlanmasının ardından yurt içi ve yurt dışında 10 ila 52 hafta sürelerinde değişen ihtisas eğitimleri alınmalıdır

Bordo Bereli Nasıl Olunur?

Bordo bereli olmak için öncelikle subay, astsubay veya uzman çavuş olmanız gerekmektedir. Subay, Astsubay ve uzman çavuş alımına ilişkin başvuru tarihleri, başvuruda bulunanlarda aranılacak başvuru şartları ve başvurulara ilişkin diğer detaylar Milli Savunma Bakanlığı internet sitesinde yer almaktadır.

Daha sonra ise bordo bereli olmak istiyorum şekilde başvurunuzu tamamlamanız gerekmekte ve şayet başvurunuz olumlu bulunursa zorlu eğitim süreçlerini başarıyla tamamlamanız gerekmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gözbebeği olan bu özel kuvvetlerde görev alabilmek oldukça zor ve meşakkatli bir süreçten ibarettir.

Bordo Bereli Olmak İçin Aranan Boy ve Kilo Şartı

Bordo bereli olarak görev yapabilmek için aşağıda bulunan boy ve kilo şartlarını sağlıyor olmanız gerekmektedir. Tabi bunun yanında herhangi bir kalıcı rahatsızlığınızın ya da engelinizin de olmaması aranılan diğer şartlardır. Ayrıca en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de “Bordo bereli olmak için yaş sınırı var mı?” sorusudur. Bordo bereli olabilmek için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.


Bordo Bereli Eğitimi

 

Bordo bereliler eğitimleri sürecinde aşağıda bulunan sınavları geçmekle yükümlüdürler.

 1. Dondurucu soğuk ve aşırı sıcaklarda görev yapma
 2. Denizde sağ kalma
 3. Paraşüt, kurbağa, balık adam eğitimi
 4. Harita okuma
 5. Düşman derinliklerine sızma
 6. Taktik akın
 7. Hedef tahribi
 8. Kaçma kurtulma
 9. Pusu
 10. Uzak mesafeli keşif ve devriye
 11. Göğüs göğüse yakın muharebe
 12. Psikolojik harekat
 13. Rehine operasyonu
 14. İşkenceye dayanma
 15. İlk yardım ve yabancı dil( Her Biri En Az 2 Yabancı Dil Bilmektedirler! )

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın