Uzman Çavuş Başvuruları Hakkında Soru ve Cevapları


Uzman Çavuş Başvuruları Ne Zaman Bitecek ?

Cevap : Uzman Çavuş alımlarında son başvuru tarihi, 26 Ekim 2018 olarak belirlenmiştir.

Ortaokul ve ilkokul mezunları Uzman Çavuş başvurusu yapabilecek mi ?

Cevap : Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri 2018 yılı alımlarında sadece lise mezunu alımı yapılacağından, orta ve ilkokul mezunları başvuru yapamaz fakat isterlerse sözleşmeli er alımına başvuru yapabilirler, başvuru için tıklayın !

Kpss şartı var mı, 2016 kpss puanı geçerli mi ve puan kaç olmalı ?

Cevap : Bu alımda KPSS şartı var fakat puan şartı belirtilmemiş ve 2016 yılında yapılan KPSS sınavına giren adaylar başvuru yapabilir, ayrıca 2018 yılı ekim ayında yapılacak olan KPSS sınavına girecek adaylar da sınav sonuç belgesini alarak seçim aşamalarına gitmesi gerekmektedir.

Uzman Çavuş alımlarında yaş şartı nedir ?

Cevap : Uzman çavuş alımlarındaki yaş şartı 27 olarak belirlenmiş, yanı müracaat yapılan Ocak ayı itibariyle 27 yaşınızı bitirmemiş ve 28 yaşından gün almamış olmanız gerekiyor.

Sözleşmeli er olarak görev yapanlarda KPSS şartı var mı ?

Cevap : Sözleşmeli erlerde KPSS şartı aranmayacak fakat, internetten başvuru yapamayacaklar görev yaptığı kuvvet vasıtasıyla başvuru yapabileceklerdir.

Kara kuvvetleri, Hava kuvvetleri ve Deniz kuvvetleri Uzman Çavuş alımlarında askerlik şartı var mı ?

Cevap : Başvuru yapabilmeniz için askerlik hizmetini bitirmiş veya halen yapıyor olmanız gerekiyor ayrıca terhisinizin üzerinden 5 yıl geçmiş olmaması gerekiyor.

Daha önce Uzman Çavuş olanlar başvuru yapabilir mi ?

Cevap : Daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri’nden her ne sebeple olursa olsun ayrılanlar bir daha TSK’da görev yapamazlar, yani başvursanız dahi başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

Askerliğe elverişsiz  olanlar yani çürük alanlar bu alımlara başvuru yapabilir mi ?

Cevap : Askerlik hizmetiniz askerliğe elverişsiz olarak sonlandıysa yani çürük alıp terhis olduysanız uzman çavuş alımlarına başvuru yapamazsınız !

Başvurunuz hangi durumlarda geçersiz sayılır ?

Cevap : İnternet üzerinden yapılan başvurulara istinaden, adaylar sınavlar için planlanacak yani sınav takvimi oluşturulacak, adayların asıl başvuru işlemleriyse seçim aşamaları işlemleri için MSB. Personel Daire Başkanlığı’na (Cebeci/Ankara) veya daha sonradan duyurulacak olan sınav merkezine gittiklerinde evrakları kontrol edilerek yapılacak. Evrak kontrolü esnasında başvuru şartlarını taşımadıkları anlaşılan yani ortaokul mezunu olarak başvuru yapan veya askerliğini yapmamış olanlar olduğu taktirde örnekler çoğaltılabilir adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Başvuru sonuçları ne zaman ve nerede yayınlanacak ?

Cevap : Başvurusu kabul edilen adayların, seçim aşamaları sınavlarına katılacakları tarih https://personeltemin.msb.gov.tr adresinden tebliğ niteliğinde yayınlanacaktır ! Ayrıca başvuru esnasında vermiş olduğunuz e-posta adresi veya cep telefonunuza gönderilecek olan kısa mesaj yoluyla bilgilendirme yapılacaktır. Biraz önce vermiş olduğum adresi başvurduktan sonra takip etmenizde fayda var ayrıca seçim aşamaları çağrı duyurusunu sitemiz ve instagram hesaplarımızdan bizler de duyuracağız takipte kalmanız önemle duyurulur.

Başvuru yaparken tercih yapamıyorum neden kaynaklanıyor ?

Cevap : Başvuru yaparken bilgilerinizin güncelliğini kontrol ederek başvuru yapmanız gerekiyor örneğin terhis tarihiniz, Kpss puan durumunuz veya adres bilgileriniz güncel değilse E-DEVLET üzerinden bu bilgilerinizi güncelleyerek tekrar başvuru yapınız problem kalmayacaktır. Çözemediğiniz durumlardaysa PERTEM’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

PERTEM iletişim bilgileri nelerdir ?

Cevap : MSB Personel Temi Daire Başkanlığı Numaraları ve Adresleri ;

Telefon : 0 312 562 05 43
(Mesai saatleri içerisinde bilgi edinme konuları için)

Belgegeçer (FAX) : 0 312 319 43 67

E-Posta : pertem@msb.gov.tr

Adres :  Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin Daire Başkanlığı, Cebeci Mahallesi Tıp Fakültesi Caddesi P.K. 06620 Cebeci / Ankara

Başvuru klavuzu ve başvuru linki nelerdir ?

Başvuru Klavuzu : https://pertemin.msb.gov.tr/formlar/UzmanErbas2018.pdf

Başvuru Linki : https://personeltemin.msb.gov.tr/Anasayfa/EDevletGiris

ÖNEMLİ BİR KAÇ HUSUS ;

DİKKAT:
1. Adaylar başvuru ekranına E-devlet üzerinden giriş yapacaktır.
2. Giriş yaptıktan sonra başvuru sihirbazı üzerinden ilerleyerek bilgilerim kısmından eğitim, iletişim, askerlik ve diğer istenen bilgileri mutlaka dolduracak ardından Tercih ekranına otomatik olarak yönlendirilecektir.
3. Adaylar eğitim bilgisi alanında eğitim bilgisi ekle butonuna bastıktan sonra eğitim bilgilerini dikkatlica girmelidir.
4. Adaylar Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarından en çok üçer tercih yapabilecektir. Sınav sonuçlarına göre değerlendirme bölümünde açıklandığı gibi sıralama yapılacak, sıralamaya giren ve nitelikleri uygun olan adaylar Kuvvet Komutanlıkları tarafından kontenjanlara yerleştirilecektir. Adaylar, tercih ettikleri sınıf kontenjanlarına giremediklerinde, istekli olmaları ve ihtiyaç bulunması halinde diğer sınıflarda/Kuvvetlerde adaylık durumları devam edecektir.
5. MSY 33-3 Sağlık Muayene Yönergesi 5.Bölüm 1-a maddesine istinaden;
            a FYT’ye katılabilmek için tek hekimden (aile hekimi, kurum hekimi vb.) “adayın spor (şınav, mekik ve koşu) yapmasında sakınca olmadığına dair rapor” ve,
            b. “FYT sırasında ortaya çıkabilecek her türlü sağlık problemimde sorumluluk tarafıma aittir? ibaresi bulunan “Muvafakat Yazısı” ile sınava katılacaklardır.
Rapor ve Muvafakat örnekleri kılavuza eklenmiştir.
6. Adaylar başvuru yapmadan önce mutlaka kılavuzu ve başvuru şartlarını dikkatle okumalıdırlar.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Uzman Çavuş Başvuruları Hakkında Soru ve Cevapları (35 Yorum)

 1. Şimdi ben ön lisans kpss ye giriyorum yani kasimin 4 de ve basvurumu ve tercihlerimi yaptim 2016 dada kpss ye girmedim beni 4 kasimda girecegim önlisans kpss eyle alirlarmi yoksa almazlarmi ?

 2. Lise mezunuyum ve askerlik hizmetini yapiyorum. Kpss ye 2016 ve 2018 yılında da gitmedim. Sözlesmeli erlere sinava tabi tuttuklari gibi kpss ye girmeyenlerde sinav yaparlar mı?

 3. Merhabalar kayıt yaptım fakat ehliyeti m eski olduğu için başlama ve bitiş tarihi ni aynı yaptım bu bana sikibti yaratır mı ehliyeti yenilemem mi lazım

 4. Merhabalar,

  Uzun zamandır uzman erbaş alımlarının açılmasını bekliyordum ve açıldı.

  Başvuru klavuzunda kpss ile ilgili herhangi birşeye rastlamadım ama basvuru ekraninda kpss ile ilgili maddeler var.

  Kpss olmadan basvuru yapabilecegimi biliyorken alimlarin kpss uzerinden olacağına dair duyumlar almam beni cok üzdü, ben kpss uzerinden alinacagini bilseydim kpss ye basvururdum.

  Alımların kpss uzerinden olmamasini istiyoruz ve burdan benim gibi ayni durumda olan binlerce kisi icin yazıyorum.

  Lütfen sesimizi duyun. 

 5. Merhaba bn sözleşmeli er im 3 yıllık sözleşmem 31 aralık 2018 de biteck uzman çavuşluğa bbende başvuru yapabilitmiyim?

 6. Bir soru yazdim cvp bekliyoruM sizden yardimci olur musunuz
  Lise mezunuyum ve askerlik hizmetini yapiyorum. Kpss ye 2016 ve 2018 yılında da gitmedim. Sözlesmeli erlere sinava tabi tuttuklari gibi kpss ye girmeyenlerde sinav yaparlar mı?

 7. Arkadaşlar orta okul mezunuyum askerde MEB tarafindan kalorifer ısıtma belgesi aldım jandarma lojistikde bu belgeyi kabul ederlermi sizce jandarma uzman erbaş alımı ne zaman olur

  • Henüz lojistik branşı alımı yok askerde aldıgın belge jandarmadan mı farklı kuvvetten mi

   • Askerde aldığim jandarmayken ama MEB tarafindan kalorifer yakma belgesi verildi diploma gibi lojistikde bununla başvurabilirmiyim

 8. 26 nisan 2018 tarihinde mülakata girdim ve kazandım hala atama bekliyorum cevap veren bilgi veren kimse yok ne zaman göteve başlıcaz arkadaş biz

 9. Kpps var ama kaç puan istiyor başvuru yapıp da kpss girmeyende vardir. Kac kisi alcaklar acaba toplam

 10. lise mezunuyum üniversite sınavına girdim iki yıllık kazandım fakat gitmedim ve Şu an Şırnak’ta askerliğimi yapmaktayım uzman erbaşlık başvurusunu yaptım fakat kpss sınavına hiç girmedim uzman erbaşlık başvurum onaylanırmı bu konuyu merak ediyorum

  • Bu süre güvenlik soruşturması ve yorgunluğa göre değişiklik gösterenilir zaten çağırırlarsa sms ile bilgilendirilirsiniz