Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş Yapılabilir mi?


Kimler Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş Yapabilir  ?

Bilindiği üzere Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde istihdam edilmek üzere her yıl çeşitli dönemlerde ihtiyaca binaen Uzman Çavuş Alımı ve Uzman Onbaşı Alımı yapılmaktadır. Bu Uzman Çavuşlar Kendi bilgi ve becerileri ile Birlik Komutanının Gerekli gördüğü yerlerde görev yapmaktadırlar. Görevleri sırasında herhangi bir ceza sonucu sözleşmeleri fesh edilmeyenlerYani kendi isteği ile İSTİFA edenler Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş yapabilirler.

Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş İçin Kaç Yıl Hizmet Etmek Gerekir

Daha önce 2 Yıl Uzman Çavuş olarak çalışan ve kendi isteiği ile istifa eden vatandaşlar KPSS şartı olmadan Devletin boş kadrolarında talepleri halinde atanabiliyordu.  2013  yılında çıkarılan bir kanunla Bu durum değişti. 2 yıllık Çalışma zorunluluğu  7 yıla çıkarıldı. Uzman Çavuşluktan Memurluğa Geçiş  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92. maddesi kanuna göre yapılır. Uzman Çavuşlar, Devlet memurluğu Kadrolarına KPSS sınavına girmeden atanabilmektedirler. Bunun için atanacağı kurumun atama şartlarını yerine getirmesi gerekir. Tüm devlet kurumları için açık kadrolara memur alımı konusuna göre  Maliye Bakanlığı , Hazine Müsteşarlığı Başbakanlık gibi çeşitli Bakanlıklarının iznine tabii olabiliyor.Gerekli Başvuruları ilgili kurumun mavzuatına göre yapılır. Uzman Çavuşluktan Memurluğa Geçiş Dilekçesi diye özel bir dilekçe bulunmamaktadır.

Geçiş Yapanların Uzman Çavuş Maaşları değişir mi ?

Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş sonrası  , 657 sayılı kanuna tabi olan Uzman Çavuş, bundan sonraki maaşlarını o kurumun maaş hesaplamalarına göre alır.Burada önemli olan Uzman Çavuşlukta kaç yıl çalıştığıdır. 7 yıl çalışmış Bir Uzman Çavuş Devlet Memurluğuna geçiş için şöyle bir hesap yapılabilir. 7yıl/3=2 dik bir yan alırlar. Maaşları da buna göre hesaplanır. Uzman çavuş maaşları ile devlet memurlarının maaşları birbirinden faklı olabilir. 

Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş yapanların yeni kadrosu ne olacak ?

Atama sonrası yeni kadronuz Genel İdari Hizmetler, Teknik Hizmetler sınıfında istihdam edilebilirsiniz. Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş sonrası bulunduğunuz kurum amiri daha önceki bilgi beceri ve eğitimlerinize göre uygun birimde görevlendirebilir.

Görevde yükselme sınavlarına girebilirmiyim.

Görevde Yükselme Sınavlarına girebilirsiniz. Şef, Araştırmacı, Azman, Müdür Yardımcısı vs. gibi kadrolar ilgili kurumların kendi içinde yaptığı görevde yükselme snavına göre yapılır. Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna geçis sonrası açılan ilk sınava başvurabilir ve görevinizde yükselebilrsiniz.

Ne zaman başvurulur?

Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna geçiş  için Öncelikle  en az 7 tam yıl çalışmalı ve kendi isteğiniz ile Uzman Çavuşluktan İstifa etmeniz gerekir. İstifa ve  Askeri birliklerden tamamen ayrıldıktan sonra isitifa sonrası memuriyete dönüş için talep alan kurumlardan istediğinize başvurmanız gerekiyor. Kurumların talepleri ne zaman açacağı yıl içinde değişkenlik göstermekle birlikte bir yıl içinde hiç açılmayada bilir. 

Hangi kurumlarda çalışır ?

Bu tür Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna geçiş yapmak isteyenler kurumların talepleri doğrultusunda tüm devlet kurumlarında çalışabilirsiniz.

Görev yerim Ne zaman belli olur ?

Başvurunuz ardından Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna geçiş durumunuz yaklaşık 15 gün içinde belli olmakla birlikte bazen bu süre çeşitli araştırma ve boş kadro, başvuru sayısına göre değişkenlik göstermektedir. 

Ne kadar süre içerisinde başvuru yapmalıyım ?

Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş işlemleri için belli bir süre sınırı yoktur. istifa sonrası gerekli krititerleri karşılıyorsanız  İstifa sonrası memuriyet için başvurabilirsiniz.

İstifa sonrası geri dönüş e kadar çalışabilir miyim?

Evet çalışabilirsiniz. sonuç olarak istifa ettiğiniz için devlet memurluğu ile herhangi bir bağınız kalmız, Ticari işler yapabilir, herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışabilirsiniz.

Askerlik ile ilgili sosyal haklarım devam etmesi mümkün mü?

Hayır. İstifa sonrası tarafınıza verilmiş olan Askeri birlikler ile ilgili tüm sosyal haklarınız Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş için başvurmak için istifa edeceğiniz den dolayı sona erer.
Bu yazımızda Uzman çavuşluktan devlet memurluğuna geçiş konusunu inceledik. Aklınıza takılan sormak istediğiniz her şeyi yorum olarak yazabilirsiniz.Saygılarımla Uzmancavusapp

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ekim 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Uzman Çavuşluktan Devlet Memurluğuna Geçiş Yapılabilir mi? (18 Yorum)

  1. Devlet memurluğuna geçmek için 7 yıl hizmet şartmi? Illa 7 yıl doldurma zorunluluğunu var. Mesleğe yeni başlayan bir uzman sozlesmesinin ilk 3 yil tamamladıktan sonra 4 cü hizmet yılında sözleşme yenilemeyip devlet kurumunda herhangi bir yerde kendisine gore pozisyon bulup geçiş yapabilirmi.

    • Ahmet bey yazımızda belirttiğimiz gibi 2016’da değişen yasa tasarısıyla Uzman çavuşlar devlet memurluğuna geçişte 7 yıl zorunlu fakat sözlmenizin bitişinde yenile yapmayıp gardiyan zabıta bekçi gibi farklı kurumlara geçebilirsiniz.

    • Kpss den yüksek almanız bir şeyi etkilemez sözleşmenizi tek taraflı fesh etmek suçtur devlet memurluguna geçişte sıkıntı olabilir.Sözleşmenizin biitişini beklemelisiniz.

    • Bekci, pöh, sivil güvenlik görevlisi vb sözleşmenizin bitimine müteakip başvuru yapabilirisniz

    • Sözleşmenizin bitimine müteakip başvuru yapabilirisiniz. Kpss vb şartlar pöh alımı yapıldıgında kurum tarafından belirtilir.

  2. 7 yıl doldurduktan snra basvuru için nerelermtakip etmek gerekir yani hangi baslık Altında basvuru alıyorlar cunku genelde memurluk basvurusu dıyıp açıklamalarda kpss bılmem kac puan yazıyor askerlıkten memurluga gecmek ısteyen kontenjan felan herhangı bılgı yok

    • 7yıı tamamladıkyan sonra sözlemenizin bitişine müteakip gidip başvuru yapabilirisiniz

  3. Benim 3 sene oldu uzman çavuşluğa başladığım bi kidemim var sözleşmem bitmedi şuan sözleşmeyi yenilemicem karşılıklı fesh edicem ben şimdi polis özel harekata girebilirmiyim kpss ye felan girip ??

  4. Benim 3 sene oldu uzman çavuşluğa başladığım bi kıdemim var sözleşmem bitti şuan sözleşmeyi yenilemicem karşılıklı fesh edicem ben şimdi polis özel harekata girebilirmiyim kpss ye felan girip ?? Hani 7 yıl doldurmadığım için giremezmiyim ?

    Cevapla